C1608C0G2E101K080AA
Mfr.Part #
C1608C0G2E101K080AA
Description
CAP CER 100PF 250V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
100pF
Height :
800μm
Thickness :
889μm
Datasheets
C1608C0G2E101K080AA
TDK Corporation C1608C0G2E101K080AA
C 100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)