C1608C0G2A561J080AA
Mfr.Part #
C1608C0G2A561J080AA
Description
CAP CER 560PF 100V C0G 0603
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
560pF
C
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Weight :
2.012816mg
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
800μm
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Datasheets
C1608C0G2A561J080AA
TDK Corporation C1608C0G2A561J080AA
C 560pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)