C1608C0G2A272J080AA
Mfr.Part #
C1608C0G2A272J080AA
Description
CAP CER 2700PF 100V C0G 0603
Stock
508
In Stock :
508
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Width :
0.8mm
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
1608
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Length :
1.6mm
Published :
Datasheets
C1608C0G2A272J080AA
TDK Corporation C1608C0G2A272J080AA
C 2700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)