C1608C0G2A120J080AA
Mfr.Part #
C1608C0G2A120J080AA
Description
CAP CER 12PF 100V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8mm
Height :
800μm
C
Multilayer :
yes
Capacitance :
12pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
100V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Published :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Thickness :
889μm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
C1608C0G2A120J080AA
TDK Corporation C1608C0G2A120J080AA
C 12pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)