C1608C0G2A103K080AC
Mfr.Part #
C1608C0G2A103K080AC
Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Height :
800μm
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESL
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
10000pF
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Metric) :
Thickness :
889μm
1 (Unlimited)
Datasheets
C1608C0G2A103K080AC
TDK Corporation C1608C0G2A103K080AC
C 10000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)