C1608C0G2A103J080AC
Mfr.Part #
C1608C0G2A103J080AC
Description
CAP CER 10000PF 100V C0G 0603
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
1608
Case Code (Imperial) :
0603
Height :
800μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
2.012816mg
Datasheets
C1608C0G2A103J080AC
TDK Corporation C1608C0G2A103J080AC
C 10000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)