C1608C0G2A101J080AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608C0G2A101J080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
939.8μm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
100pF
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.8mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Weight :
2.012816mg
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
C
Height :
800μm
Depth :
800μm
Number of Terminations :
2
Datasheets
C1608C0G2A101J080AA
TDK Corporation C1608C0G2A101J080AA
C 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)