C1608C0G1HR75C080AA
Mfr.Part #
C1608C0G1HR75C080AA
Description
CAP CER 0.75PF 50V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.75pF
Published :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
C
Weight :
2.012816mg
Height :
800μm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
28 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Thickness :
939.8μm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL
Depth :
800μm
TDK Corporation C1608C0G1HR75C080AA
C 0.75pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1HR75C080AA Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C1608C0G1HR75C080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V