C1608C0G1H821J080AA
Mfr.Part #
C1608C0G1H821J080AA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 820PF 50V C0G 0603
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
939.8μm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
C
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
820pF
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Feature :
Low ESL
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Datasheets
C1608C0G1H821J080AA
TDK Corporation C1608C0G1H821J080AA
C 820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)