C1608C0G1H820J/10
Mfr.Part #
C1608C0G1H820J/10
Description
CAP CER 82PF 50V C0G 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
82pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
787.4μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
C1608C0G1H820J/10
TDK Corporation C1608C0G1H820J/10
C 82pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1H820J/10 Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C1608C0G1H820J/10 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V