C1608C0G1H562J080AA
Mfr.Part #
C1608C0G1H562J080AA
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
5600pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Feature :
Low ESL
C
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
Lead Free :
Lead Free
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Number of Pins :
Thickness :
889μm
Depth :
800μm
Height :
800μm
Tolerance :
±5%
Datasheets
C1608C0G1H562J080AA
TDK Corporation C1608C0G1H562J080AA
C 5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)