C1608C0G1H561J080AA
Mfr.Part #
C1608C0G1H561J080AA
Description
CAP CER 560PF 50V C0G 0603
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
2
Depth :
800μm
Length :
1.6mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Height :
800μm
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
560pF
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
SMD/SMT
Feature :
Low ESL
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
C1608C0G1H561J080AA
TDK Corporation C1608C0G1H561J080AA
C 560pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)