C1608C0G1H510J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608C0G1H510J
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Ceramic
Datasheet
Download
Description
CAP CER 51PF 50V C0G 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm
Width :
800μm
Dielectric :
C0G
Package / Case :
Ceramic
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
51pF
Height :
0.8mm
Tolerance :
5%
Size Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, PAPER, 7/13 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C