C1608C0G1H472J080AE
Mfr.Part #
C1608C0G1H472J080AE
Description
SOFT TERMINATION,0603,C0G,50V,4.
Ceramic Capacitors
Ratings :
Height :
0.8 mm
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Width :
0.8 mm
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Pad
Applications :
Boardflex Sensitive
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
TDK
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage :
50VDC
Product Depth (mm) :
0.8
Product Height (mm) :
0.8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN (US) :
C
Case Style :
Ceramic Chip
Subcategory :
Capacitors
Qualification :
Length :
1.6 mm
Microwave Application :
No
Brand :
TDK
Termination :
Flexible (Soft)
HTS :
Number of Terminals :
2
Capacitance :
4700pF
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Product Width :
0.85mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance Value :
0.0047uF
Packaging :
Tape and Reel
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Product Length (mm) :
1.6
Product Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
Capacitance Tolerance :
± 5%
Tolerance :
5%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Mounting :
Surface Mount
Features :
Soft Termination
Dielectric :
C0G
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Class :
Class1
Datasheets
C1608C0G1H472J080AE
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C1608C0G1H472J080AE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, C1608C0G1H472J080AE pinout, C1608C0G1H472J080AE datasheet PDF, C1608C0G1H472J080AE amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C1608C0G1H472J080AE ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C1608C0G1H472J080AE
C 4700pF 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603