C1608C0G1H431J
Mfr.Part #
C1608C0G1H431J
Description
CAP CER 430PF 50V C0G 0603
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
Height :
0.8mm
Tolerance :
±5%
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
430pF
Thickness :
939.8μm
Datasheets
C1608C0G1H431J
TDK Corporation C1608C0G1H431J
C 430pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1H431J Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C1608C0G1H431J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V