C1608C0G1H430J
Mfr.Part #
C1608C0G1H430J
Description
CAP CER 43PF 50V C0G 0603
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Multilayer :
yes
Number of Pins :
C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
43pF
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
Height :
0.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
C1608C0G1H430J
TDK Corporation C1608C0G1H430J
C 43pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1H430J Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1608C0G1H430J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V