C1608C0G1H361J
Mfr.Part #
C1608C0G1H361J
Description
CAP CER 360PF 50V C0G 0603
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Published :
Width :
0.8mm
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
360pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Height :
0.8mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6mm
Datasheets
C1608C0G1H361J
TDK Corporation C1608C0G1H361J
C 360pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1H361J Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C1608C0G1H361J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V