C1608C0G1H331J/10
Mfr.Part #
C1608C0G1H331J/10
Description
CAP CER 330PF 50V C0G 0603
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
330pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
C1608C0G1H331J/10
TDK Corporation C1608C0G1H331J/10
C 330pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1H331J/10 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1608C0G1H331J/10 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V