C1608C0G1H300J
Mfr.Part #
C1608C0G1H300J
Package / Case
Ceramic
Description
CAP CER 30PF 50V C0G 0603
Tolerance :
5%
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
30pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Width :
800μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
HTS Code :
Package / Case :
Ceramic
Published :
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Multilayer :
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
0.8mm
Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PAPER, 7/13 INCH
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
C1608C0G1H300J
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C1608C0G1H300J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Ceramic, Voltage:50V, C1608C0G1H300J pinout, C1608C0G1H300J datasheet PDF, C1608C0G1H300J amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C1608C0G1H300J ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C1608C0G1H300J
30pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
C1608C0G1H300JT Overview
This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1608C0G1H300JT Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V