C1608C0G1H272K080AA
Mfr.Part #
C1608C0G1H272K080AA
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G 0603
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Capacitance :
2700pF
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.8mm
Height :
800μm
Datasheets
C1608C0G1H272K080AA
TDK Corporation C1608C0G1H272K080AA
C 2700pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)