C1608C0G1H241J
Mfr.Part #
C1608C0G1H241J
Description
CAP CER 240PF 50V C0G 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Height :
0.8mm
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
240pF
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
C1608C0G1H241J
TDK Corporation C1608C0G1H241J
C 240pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1H241J Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
C1608C0G1H241J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V