C1608C0G1H221J080AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608C0G1H221J080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 50V C0G 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Height :
800μm
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
C
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
220pF
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Published :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Width :
0.8mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
28 Weeks
Length :
1.6mm
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V