C1608C0G1H102J080AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608C0G1H102J080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
800μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Low ESL
Depth :
800μm
Capacitance :
1000pF
Radiation Hardening :
No
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Voltage :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
787.4μm
Tolerance :
±5%
Series :
C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Weight :
2.012816mg
Number of Pins :
2
Datasheets
C1608C0G1H102J080AA
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C1608C0G1H102J080AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Number of Pins:2, C1608C0G1H102J080AA pinout, C1608C0G1H102J080AA datasheet PDF, C1608C0G1H102J080AA amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C1608C0G1H102J080AA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C1608C0G1H102J080AA
C 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)