C1608C0G1H080D080AA
Mfr.Part #
C1608C0G1H080D080AA
Description
CAP CER 8PF 50V C0G 0603
Tolerance :
±0.5pF
yes
Feature :
Low ESL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8pF
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
939.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
e3
HTS Code :
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
No SVHC
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Insulation Resistance :
10GOhm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Weight :
2.012816mg
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
C1608C0G1H080D080AA
TDK Corporation C1608C0G1H080D080AA
C 8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)