C1608C0G1H060D080AA
Mfr.Part #
C1608C0G1H060D080AA
Description
CAP CER 6PF 50V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
Tolerance :
±0.5pF
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
800μm
SMD/SMT
Depth :
800μm
Capacitance :
6pF
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
939.8μm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
C1608C0G1H060D080AA
TDK Corporation C1608C0G1H060D080AA
C 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)