C1608C0G1H020C080AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608C0G1H020C080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2PF 50V C0G 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
2pF
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Series :
C
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
800μm
Weight :
2.012816mg
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Feature :
Low ESL
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
C1608C0G1H020C080AA
TDK Corporation C1608C0G1H020C080AA
C 2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)