C14610A0040024
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C14610A0040024
Manufacturer
Amphenol Tuchel Industrial
Description
INSERT MALE 4POS+1GND SCREW
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Amphenol Tuchel Industrial
Product Category :
Heavy Duty Connector Inserts, Modules
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Silver
Number of Positions :
4+Ground
Voltage - Rated :
250V
Connector Type :
INSERT
Voltage - Rated DC :
400V
Current Rating :
10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Brass
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Male
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Termination Style :
Screw
Size :
A3/4
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
14A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~100°C