C1220X7R1E104K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1220X7R1E104K
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
990.6μm
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Number of Terminations :
2
Height :
850μm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
Bulk
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Applications :
Bypass, Decoupling
Series :
C
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.1μF