C1210Y153KARAC7800
Mfr.Part #
C1210Y153KARAC7800
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Failure Rate :
Capacitance :
0.015 µF
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Ratings :
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.130 L x 0.098 W (3.30mm x 2.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
SMD Comm X7R FF
Features :
Floating Electrode, Soft Termination
Base Product Number :
C1210Y
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
KEMET C1210Y153KARAC7800
SMD Comm X7R FF 1210 3225Metric Ceramic Capacitor 0.130L x 0.098W 3.30mm x 2.50mm X7R ±10% 0.015µF