C1210X911F4HAC7800
Mfr.Part #
C1210X911F4HAC7800
Description
CAP CER 1210 910PF 16V ULTRA STA
Capacitance :
910pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
KEMET C1210X911F4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 910pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X911F4HAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
C1210X911F4HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V