C1210X752F5HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X752F5HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 7.5NF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Capacitance :
7500pF
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
36 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
KEMET C1210X752F5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 7500pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X752F5HACAUTO Overview
A 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C1210X752F5HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V