C1210X752F4HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X752F4HACAUTO
Description
CAP CER 1210 7.5NF 16V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
7500pF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1210X752F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 7500pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X752F4HACAUTO Overview
Programs on this device are of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X8R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
C1210X752F4HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V