C1210X752F3HAC7800
Mfr.Part #
C1210X752F3HAC7800
Description
CAP CER 1210 7.5NF 25V ULTRA STA
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Tolerance :
±1%
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Capacitance :
7500pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tape and Reel (TR)
KEMET C1210X752F3HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 7500pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X752F3HAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
C1210X752F3HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V