C1210X751F4HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X751F4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 750PF 16V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Capacitance :
750pF
Factory Lead Time :
36 Weeks
KEMET C1210X751F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 750pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X751F4HACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
C1210X751F4HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V