C1210X751F3HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X751F3HACAUTO
Description
CAP CER 1210 750PF 25V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±1%
Capacitance :
750pF
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
KEMET C1210X751F3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 750pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X751F3HACAUTO Overview
Ceramic capacitor is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
C1210X751F3HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V