C1210X683M8JAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X683M8JAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 10V U2J 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Capacitance :
0.068μF
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Temperature Coefficient :
U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Series :
SMD Comm U2J Flex
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
10V
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1210X683M8JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.068μF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)