C1210X683M4JAC7800
Mfr.Part #
C1210X683M4JAC7800
Description
CAP CER 0.068UF 16V U2J 1210
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.068μF
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Thickness :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Pbfree Code :
yes
Series :
SMD Comm U2J Flex
ROHS3 Compliant
KEMET C1210X683M4JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)