C1210X683J8JAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X683J8JAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 10V U2J 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
U2J
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Comm U2J Flex
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Thickness :
889μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Capacitance :
0.068μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
52 Weeks
KEMET C1210X683J8JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.068μF 10V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X683J8JAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.
C1210X683J8JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm