C1210X683G4JAC7800
Mfr.Part #
C1210X683G4JAC7800
Description
CAP CER 0.068UF 16V U2J 1210
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.068μF
Thickness :
889μm
Pbfree Code :
yes
Series :
SMD Comm U2J Flex
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±2%
1 (Unlimited)
KEMET C1210X683G4JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X683G4JAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.
C1210X683G4JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm