C1210X683F8JAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X683F8JAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 10V U2J 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Pbfree Code :
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
889μm
Voltage - Rated :
10V
Series :
SMD Comm U2J Flex
Capacitance :
0.068μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
U2J
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
KEMET C1210X683F8JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.068μF 10V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X683F8JAC7800 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is U2J.
C1210X683F8JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm