C1210X563J5JAC7800
Mfr.Part #
C1210X563J5JAC7800
Description
CAP CER 0.056UF 50V U2J 1210
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
U2J
Capacitance :
0.056μF
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Voltage - Rated :
50V
Series :
SMD Comm U2J Flex
Factory Lead Time :
52 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Thickness :
889μm
Mount :
Surface Mount
Surface Mount, MLCC
KEMET C1210X563J5JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.056μF 50V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X563J5JAC7800 Overview
A 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is U2J.
C1210X563J5JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm