C1210X563G4HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X563G4HACAUTO
Description
CAP CER 1210 56NF 16V ULTRA STAB
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Tolerance :
±2%
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Capacitance :
0.056μF
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
X8R
KEMET C1210X563G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 0.056μF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X563G4HACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
C1210X563G4HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V