C1210X511F5HAC7800
Mfr.Part #
C1210X511F5HAC7800
Description
CAP CER 1210 510PF 50V ULTRA STA
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Capacitance :
510pF
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C1210X511F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 510pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X511F5HAC7800 Overview
A 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C1210X511F5HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V