C1210X510F5HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X510F5HACAUTO
Description
CAP CER 1210 51PF 50V ULTRA STAB
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
36 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
51pF
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
KEMET C1210X510F5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 51pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X510F5HACAUTO Overview
Ceramic capacitor is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
C1210X510F5HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V