C1210X473G8HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X473G8HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 47NF 10V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Capacitance :
0.047µF
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Factory Lead Time :
36 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1210X473G8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 0.047μF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X473G8HACAUTO Overview
Ceramic capacitor is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
C1210X473G8HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V