C1210X471F1HAC7800
Mfr.Part #
C1210X471F1HAC7800
Description
CAP CER 1210 470PF 100V ULTRA ST
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Capacitance :
470pF
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1210X471F1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 470pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X471F1HAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
C1210X471F1HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V