C1210X393K5JAC7800
Mfr.Part #
C1210X393K5JAC7800
Description
CAP CER 0.039UF 50V U2J 1210
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Series :
SMD Comm U2J Flex
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Temperature Coefficient :
U2J
Thickness :
889μm
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Capacitance :
0.039µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C1210X393K5JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.039μF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X393K5JAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.
C1210X393K5JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm