C1210X362F5HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X362F5HACAUTO
Description
CAP CER 1210 3.6NF 50V ULTRA STA
Capacitance :
3600pF
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1210X362F5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 3600pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X362F5HACAUTO Overview
This device's program size/dimension is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
C1210X362F5HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V