C1210X302J5HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X302J5HACAUTO
Description
CAP CER 1210 3NF 50V ULTRA STABL
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Capacitance :
3000pF
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X8R
1210 (3225 Metric)
KEMET C1210X302J5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 3000pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)