C1210X274K5JAC7800
Mfr.Part #
C1210X274K5JAC7800
Description
CAP CER 0.27UF 50V U2J 1210
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
SMD Comm U2J Flex
Factory Lead Time :
52 Weeks
Capacitance :
0.27μF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Thickness :
889μm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
U2J
KEMET C1210X274K5JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.27μF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X274K5JAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C1210X274K5JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm